نقش ارتش در 8سال جنگ تحمیلی
ثبت نقش ارتش ، رشادتها وخاطرات ارتشیان غیور . پست الکترونیکی ali522429@yahoo.com
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: علی فرزاد - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 


یک مقام آگاه نظامی اعلام کرد:

که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین

پیشرفته جاسوسی آمریکااز نوع «RQ170»

توسط نیروهای مسلح ایران ساقط و با اندک

خسارتی در اختیار ایران قرار گرفت.


این مقام آگاه افزود: اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح کشور علیه پرنده های متجاوز محدود به مرزهای کشور نخواهد ماند.
این مقام آگاه گفت: با کنترل مناسب فضای کشور و تسلط اطلاعاتی نیروهای مسلح، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع RQ170 را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزان خارج کنند.
وی خاطرنشان کرد: این هواپیما با اندک خسارتی سرنگون شد و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفت.
این مقام نظامی همچنین تاکید کرد: نظر به وقوع تجاوز آشکار مرزی، اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه پرنده های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند.
کارشناسان نظامی در این باره اعلام کردند: علت اصلی فرود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در ایران این است که ایران به فناوری پدافندی دست یافته که می تواند با استفاده از آن کنترل وسایل پرنده ای را که در نزدیکی آسمان ایران پرواز می کنند و یا در مواقعی وارد آسمان ایران می شوند، به دست بگیرد.
در همین رابطه، منابع غربی روز یکشنبه 13 آذر 1390 اعلام کردند یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در مرزهای شرقی ایران سقوط کرده است.
این منابع گفتند این هواپیما از نوع هواپیماهای بدون سرنشین(پهپاد) مدل AQ173 بوده و توسط سیستم پدافندی ایران در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان سرنگون شده است.
برخی منابع مانند سی ان ان از شهر کاشمر به عنوان محل سقوط این هواپیما نام برده اند.
سی ان ان همچنین از قول منابعی در وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این هواپیما حاوی اسناد و مدارک بسیار مهم و دارای طبقه بندی بالا بوده است.
این منبع آمریکایی در گزارشی دیگر از قول منابع آمریکایی گفت دولت اوباما احتمال می دهد این هواپیما همان هواپیمایی باشد که هفته گذشته در غرب افغانستان ناپدید شد.
بی بی سی این اتفاق را آغاز «فصلی جدید در نبرد خاموش ایران و آمریکا» خوانده است.
خبرگزاری روسی ریانووستی هم با انتشار گزارشی در این باره نوشت: «هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که هم اکنون در اختیار ایران است از نوع هواپیماهایی است که به سختی قابل رویت است و آمریکا معمولا از آن برای کمک به فرماندهانی استفاده می کند که در صحنه نبرد نیاز به اطلاعات دارند». ریانووستی ادامه داد: «ایران موفق شده این هواپیما را با حداقل آسیب سرنگون کند».
و مهمتر از همه، صدای آمریکا از قول یک مقام نظامی در ارتش آمریکا ضمن تایید سقوط این هواپیما علت اصلی آن را «از دست رفتن کنترل هواپیما» اعلام کرد.
در همین حال، منابع نظامی در تهران خبر در اختیار داشتن این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را تایید کرده و گفتند این اولین پهپاد آمریکایی نیست که ایران موفق به ساقط کردن آن شده است.
با این وجود این منابع استفاده از تعبیر سقوط را چندان مناسب نمی دانند چرا که آنچه عملا اتفاق افتاده این بوده است که ایران موفق شده با استفاده از یک فناوری بسیار پیچیده در حوزه جنگ الکترونیک، اختیار این هواپیما را که در نزدیکی مرز ایران در حال پرواز بوده به دست بگیرد و آن را در جایی داخل خاک ایران بر زمین بنشاند.
یک منبع آگاه در این مورد گفت: «آمریکایی ها بیش از آنکه از ساقط شدن هواپیمایشان توسط ایران نگران باشند نگران فناوری هستند که برای نشاندن این هواپیما به کار گرفته شده است.»
وی ادامه داد: «آمریکایی ها می دانند کسی به طرف این پهپاد شلیک نکرده و ایران توانسته آن را در حالی درون خاک خود به زمین بنشاند که بدنه و محتویات آن کاملا سالم است.»
این کارشناس نظامی ضمن تاکید بر اینکه مجاز به اظهارنظر بیشتر در این باره نیست، گفت: «از این به بعد مرزهای ایران دیگر به هیچ وجه جای امنی برای وسایل پرنده آمریکایی نخواهد بود. ایران اکنون قادر است بدون شلیک حتی یک گلوله و صرفا با استفاده از یک فناوری پیشرفته جنگ الکترونیک، اختیار این وسایل پرنده را از دست کنترل کنندگان آن خارج کرده و آنها را به درون خاک ایران هدایت کند.»
این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که توجه کنیم استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ظرف 3 سال گذشته در راهبرد نظامی آمریکا جایگاهی بسیار ویژه پیدا کرده است. آمریکایی ها در مناطق مختلف جهان بویژه در پاکستان، افغانستان و یمن با استفاده گسترده از این هواپیماها دست به عملیات های جاسوسی و همچنین حمله به اهداف خاص زده اند. اخیرا نیز این هواپیماها مکررا در فضای مرزی ایران به پرواز درآمده و درصدد جمع آوری اطلاعات بوده اند.
مسئله بسیار فناوری جدیدی که ایران به آن دست یافته عملا راهبرد مبتنی بر استفاده گسترده از هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات ویژه اطلاعاتی توسط ارتش آمریکا را مختل خواهد کرد چرا که آمریکایی ها دیگر هرگز نمی توانند مطمئن باشند کنترل وسایل پرنده ای که به پرواز درمی آورند تا آخر ماموریت در اختیار آنها باقی خواهد ماند.
کارشناسان عقیده دارند محدود شدن توان ارتش آمریکا در استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مشکلات تاکتیکی و عملیاتی جدی برای ارتش این کشور در منطقه بوجود خواهد آورد.
واکنش ناتو به سرنگونی
پهپاد جاسوسی آمریکا
ساعاتی پس از سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی نیروهای آمریکایی توسط واحدهای جنگ الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نیروهای ناتو با تایید این نکته که این هواپیما متعلق به آمریکا بوده است، اعلام کردند که این پهپاد از کنترل خارج شده بود.
ناتو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که هفته گذشته یک فروند هواپیمای تجسسی نظامیان آمریکایی که در شرق افغانستان مشغول ماموریت بود از کنترل خارج شد.
ناتو در این بیانیه اعلام کرده است که احتمال می رود این همان هواپیمایی باشد که مقامات ایرانی از سقوط آن خبر داده اند لذا تحقیقاتی را در مورد چگونگی ناپدید شدن این هواپیمای جاسوسی آغاز کرده اند.
سکوت اولیه آمریکا
به اعتقاد کارشناسان سیاسی و نظامی عدم تکذیب این خبر توسط واشنگتن به این معناست که ایران موفق شده است، پیروزی تکنولوژیکی بی سابقه و بی نظیری در حوزه تکنولوژی بسیار پیشرفته نظامی هوایی علیه آمریکا محقق کند که بازتاب های تکنولوژیکی آن برای ایران بسیار بااهمیت و برای آمریکا و اسرائیل بسیار خطرناک است.
روزنامه «واشنگتن پست» در این باره نوشت: یکی از مقامات عالیرتبه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود، در اظهاراتی سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا در شرق ایران را تایید کرد.
وی در این رابطه گفت: هنوز معلوم نیست که این هواپیما در یک اقدام خصمانه و عملیات نظامی سرنگون شده باشد.
اظهارات این مقام پنتاگون مهر تاییدی است بر سرنگونی این پهپاد جاسوسی آمریکا در ایران؛ رویدادی که تا این لحظه مقامات آمریکا از تایید آن سر باز زده بودند.
بازتاب گسترده
سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا از سوی ایران
خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا و غنیمت گرفتن آن توسط نیروهای مسلح ایران در شبکه های تلویزیونی و خبرگزاری های جهان بازتاب گسترده ای داشت.
خبرگزاری رویترز با بازتاب این خبر نوشت که یک مقام نظامی ایران اعلام کرده سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در پاسخ به نقض حریم هوایی کشور صورت گرفته و تنها محدود به مرزهای ایران نخواهد بود.
رویترز افزود ایران پیش از این یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا را در نزدیکی تأسیسات هسته ای فردو سرنگون کرده بود.
خبرگزاری آلمان نیز با اعلام خبر سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا از نوع «RQ170» در شرق کشور، گزارش داد براساس گزارش منابع دولتی، این هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری فارس نوشت که نیروهای مسلح ایران توانستند یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را ساقط کنند. این گزارش افزود: این هواپیما اکنون در اختیار نیروهای مسلح ایران است.
شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی نیز ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط نیروهای ایرانی را بازتاب داد و افزود: واحدهای جنگ الکترونیک و پدافند هوایی ایران موفق شدند پس از کنترل هواپیما، آن را به زمین بنشانند.
شبکه بی بی سی فارسی نیز با اعلام این خبر به نقل از فارس اعلام کرد این هواپیما «با اندک خسارتی» در اختیار ایران قرار گرفته است.
همچنین خبرگزاری «ریانووستی» روسیه درباره این هواپیما نوشته است که این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، هواپیمایی است که به سختی قابل رؤیت است و آمریکا از این هواپیمای بدون سرنشین برای حمایت از فرماندهانی که در طول جنگ به اطلاعات نیاز دارند استفاده می کند و ایران این هواپیمای بدون سرنشین را با حداقل آسیب سرنگون کرده است.
خبرگزاری «آر.ای.تی» ایرلند هم درباره سرنگونی این هواپیمای جاسوسی آمریکا گفته است که تا سال 2009 کسی از وجود چنین هواپیمای شناسایی بدون سرنشین در نیروهای هوایی آمریکا مطلع نبود تا اینکه در این سال متخصصان وجود این پرنده جاسوسی را در نیروی هوایی آمریکا لو دادند و آمریکا هم در سال 2010 وجود و استفاده از آن را تأیید کرد؛ اینک ایران یکی از همین هواپیماها را سرنگون کرده است.
مشخصات RQ170
فارس درباره مشخصات هواپیمای جاسوسی سرنگون شده آمریکا اعلام کرد؛ «ارتش آمریکا و سرویس اطلاعات و جاسوسی این کشور «سیا» از این نوع هواپیماها در افغانستان برای جمع آوری اطلاعات از ایران و پاکستان استفاده می کند تا حملاتی را در یمن و افغانستان و منطقه قبائل پاکستان تدارک ببیند. این در حالی است که دولت آمریکا پیش از این اعتراف کرده بود که از این نوع هواپیما برای تعقیب و تحت پیگرد قرار دادن «اسامه بن لادن» و ارائه حمایت ها و پشتیبانی اطلاعاتی به نیروهای ویژه آمریکا استفاده کرده و به این وسیله نیروهای آمریکایی موفق شدند، بن لادن را در منزلش ترور کنند.
این هواپیما آن گونه که همه می دانند، از جمله اسرار صنایع پدافند هوایی آمریکاست که شرکت سازنده آن «لوکهید مارتین» و شاهکار صنایع هوایی آمریکاست که بسیاری از عملیات های ویژه خود را برای جمع آوری اطلاعات توسط آن به انجام می رساند، چون دارای سیستم بسیار پیچیده ای است که آن را از سیستم های رادار جنگنده های «شبح» مخفی نگه می دارد، این در حالی است که خود جنگنده های شبح از دید رادارها و دستگاه های کنترل و نظارت دور و پنهان بمانند و از حیث ساختار به گونه ای طراحی شده که بسان شبح باشد، با این تفاوت که بدون سرنشین؛ و البته این جدای از توانایی این هواپیما در انجام عملیات های مختلف جنگی است که انجام آنها فقط توسط جنگنده های با سرنشین امکان پذیر است و واشنگتن برای آن برنامه ریزی های بسیار کرده تا این هواپیما پایه و نسلی از هواپیماهای این کشور را تشکیل دهد که ویژگی هواپیماهای جنگنده و تجسسی بدون سرنشین را توأمان در اختیار داشته باشد.
با این که این هواپیما از سال 2007 در نیروی هوایی ارتش آمریکا مورد استفاده و بر فراز کره شمالی جهت تحت نظر قرار دادن برنامه هسته ای و موشکی آن مورد آزمایش قرار گرفته، با این حال اطلاعات موجود از آن همچنان بسیار کم و اندک است، حتی تصویری که از این هواپیما ارائه شده نیز تصویری غیرواضح و شفاف است، چون به واسطه وسایل غیرقانونی و مخفیانه تصویربرداری شده اند و اطلاعاتی که تاکنون از این هواپیما در اختیار است، صرفاً به قدرت پرواز این هواپیما در ارتفاع 50 هزار پایی (حدود 17 کیلومتر) و داشتن توأمان دو سیستم پیگیری راداری است، یعنی سیستم گنبد راداری یا Radome و سیستم آنتن های حس گر که اولی اجازه عملیات عکس برداری از اهداف و دیگری گرفتن عکس و نفوذ در انواع سیستم های ارتباطی از جمله تلفن های همراه و برنامه های رادیویی و تلویزیونی را می دهد.


منبع:روزنامه کیهان 4955

 

مدیر وبلاگ:

مبارک باد این پیروزی بر مدافعان و محافظان میهن  اسلامیمان ایران.

 

 

 

 نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


كد آهنگ

كد موسيقی

تماس با ما