نقش ارتش در 8سال جنگ تحمیلی
ثبت نقش ارتش ، رشادتها وخاطرات ارتشیان غیور . پست الکترونیکی ali522429@yahoo.com
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: علی فرزاد - ۱۳٩٠/٧/٩

 

 

 
 
 
 
رفتار مبتنی بر آموزه های دینی با خلبان
اسیر عراقی

یک فرمانده پدافند در دوران دفاع مقدس گفت: رفتارهای مبتنی بر آموزه های دینی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس تاثیر بسزایی بر اسرا از جمله ' محمد طلال' یکی از اسرای عراقی گذاشته بود.

معاون بازرسی و ایمنی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در گفت و گو با ایرنا گفت: هنگامی که در مواضع پدافندی مستقر بودیم، بیشترین فکر و ذکرما این بود که آمادگی لازم را برای مقابله با هواپیماها و حملات دشمن داشته باشیم .

سرهنگ ابوالفضل فرمهینی با بیان این که در آن دوران ما اصلا به موضوع اسیر کردن خلبان و یا نیروهای دشمن فکر نمی کردیم اظهارداشت: ماهیت دفاعی ما در پدافند هوایی این بود که در مواضع خود خیلی محکم و پایدار بایستیم و بتوانیم، تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز سیستم‌های پدافندی و تجهیزات موجود را علیه هواپیماهای دشمن بکار بگیریم.

فرمهینی خاطرنشان کرد: بر این اساس اصلا به فکر این که خلبان عراقی و یا یک نظامی از دشمن را به اسارت بگیریم و چه رفتاری با آن داشته باشیم در ذهن ما خطور نمی کرد اما به لطف الهی با الهام از آموزه های دینی و تفکرات انقلابی که در پرسنل پدافند و در آن مواضع پدافندی بود یک برخورد شایسته ای با خلبان اسیر ' محمد طلال' داشتیم.

وی با اشاره به نحوه اسارت خلبان عراقی توسط رزمندگان پدافند هوایی گفت: اکثرا حملات هوایی علیه مواضع نفتی صورت می گرفت که ما به دلیل تجارب پرسنل، ترفند کاری خلبانان عراقی را شناخته بودیم و می دانستیم که یک فروند هواپیمای جمینگ که بیشتر از نوع میراژ ' اف1' بود را برای ایجاد اختلال در رادارها (جمینگ) می فرستادند تا پدافند را به خودش مشغول کند .

وی توضیح داد: در سایه هواپیمای اول، هواپیمای جنگنده بمب افکن دشمن حمله خود به اهداف را انجام می داد که در این مورد دست آنها را خوب خوانده بودیم.

سرهنگ فرمهینی اظهارداشت: در یک مورد روی هواپیمای اول که به عنوان هواپیمای اخلالگر در سیستم راداری (جمر) وارد منطقه شده بود قفل کردیم و پس از انجام روند رهگیری و اجرای آتش موفق به منهدم کردن هواپیمای اول شدیم که منجر به سقوط هواپیما و بیرون پریدن خلبان از آن شد.

معاون بازرسی و ایمنی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با بیان این که پس از آن که مسافت طولانی را طی کردیم و با شور و شوق زیاد خلبان را اسیر کردیم گفت: در لحظه ای که خلبان را دیدم یک ترس و وحشت در چهره وی ایجاد شده بود که یارای حرف زدن نداشت .

سرهنگ فرمهینی تصریح کرد: در آنجا موضوع برخورد با اسرا در ذهنم تداعی شد و با بهره گرفتن از آموزه های دینی و تفکر انقلابی و سفارشاتی که در سخنرانی‌ها، محافل ومجالس دینی شده بود نه تنها من بلکه سایر پرسنل پدافند نیز یک برخورد بسیار خوبی را با آن خلبان داشتند.

وی توضیح داد: خلبان اسیر عراقی که به نظر می رسید با توجه به برخوردی که با خلبانان ایرانی در دوران اسارت داشتند، این تصور برایش پیش آمده که ما نیز متقابلا همان رفتارها را با او خواهیم داشت ،وحشت کرده و توان حرف زدن نداشت.

سرهنگ فرمهینی اظهارداشت: خلبان اسیر را پس از سوار کردن بر ماشین به محل استقرار پدافند در منطقه منتقل کردیم و با گرمی از او استقبال کرده و با یک لیوان شربت خنک آبلیمو از وی پذیرایی کرده و با او به زبان انگلیسی مصاحبه کردم.

وی گفت: طلال محمد خلبان اسیرعراقی در پاسخ به این سوال که چطور به راحتی هواپیمای وی مورد حمله قرار گرفته و سقوط کرد گفت که مسوولان عراقی در جریان نشست های توجیهی (بریفینگ) اطلاعات غلط در اختیار من گذاشته بودند.

' محمد که خود را ساکن روستای کوچکی در نزدیکی شهر نفتی کرکوک عراق معرفی کرده بود، گفت: در جریان نشستهای توجیهی به من گفته شده بود که من می توانم به راحتی مواضع تعیین شده را در خاک ایران مورد حمله قراردهم و هیچ سیستم پدافندی نیز وجود ندارد که بتواند هواپیمای مرا مورد تهدید قرار دهد'.

'این خلبان عراقی گفته بود که در جلسه توجیهی که برای وی گذاشتند به او گفته بودند که در این منطقه فقط توپهای 23 میلیمتری استقرار دارند که بردشان به هواپیماهای عراقی نمی رسد و در ارتفاع 10 تا 9 هزار پا نیز می توانم جمینگ روی رادارهای آنها انجام دهم و به راحتی نیز جنگنده بمب افکنهای ما در سایه اقدام هواپیمای اول منطقه را بمباران کند.'

سرهنگ فرمهینی در ادامه گفت: پس از اسارت محمد از وی پرسیدیم که چطور مورد حمله قرار گرفت و به بیرون از هواپیما پریده است گفت که من متوجه مورد هدف قرار گرفتن هواپیما نشده بودم بلکه خلبان هواپیمای بمب افکن که به دنبال من در حال ورود به منطقه بود مرا دید و اعلام کرد تا سریعا هواپیما را ترک کنم.

وی یادآور شد: به دنبال مورد هدف قرار گرفتن هواپیمای محمد، هواپیمای بمب افکن عراقی که از نوع میگ 23 بود نتوانست وارد منطقه شود و به تاسیسات حمله کند و برای فرار مجبور شد بمبهایش را در خارج از منطقه رها سازد.

معاون قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش با بیان این که این خلبان اسیر عراقی عنوان کرد که به وی دروغ گفته شده بود، اظهارداشت: در جای دیگری نیز در رسانه های ایرانی دیدیم که ' محمد فیصل' یک خلبان دیگر عراقی نیز که در نقطه دیگری از کشور هواپیمای او به دست پدافند ساقط شده بود،اعتراف کرد که اتهامات وارده از سوی رژیم بعثی علیه ایران در خصوص بدرفتای با اسرای عراقی دروغ است.

' این خلبان عراقی کسی بود که در دوران اسارتش رفتار توام با رافت اسلامی و آموزه های دینی رزمندگان ایرانی را دیده بود و به این موضوع اعتراف کرده بود'.

معاون قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش در ادامه به خاطرات خوب و بد دیگر دوران دفاع مقدس اشاره کرد و اظهارداشت: رزمندگان مستقر در پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس هرگاه می توانستند تجاوز جنگنده بمب افکن های نظامیان رژیم بعثی عراق را به حریم هوایی کشورمان دفع کنند خوشحال و دلشاد بودند.

سرهنگ فرمهینی خاطرنشان کرد: برخی حملات جنگنده های رژیم بعثی عراق نیز به رغم تلاش و آمادگی نیروهای ایرانی متاسفانه از حجم گسترده ای برخوردار بود و با تعداد زیادی هواپیماهای مهاجم انجام می شد که تلفات در پی داشت، بچه ها ابراز تاسف می کردند و از شدت ناراحتی حتی به گریه می نشستند.

وی افزود: مقابله موفقیت آمیز با تهاجم هواپیماهای جنگنده بمب افکن نظامیان رژیم بعثی عراق و ایجاد موانع برای آنها و در برخی موارد سرنگون کردن برخی هواپیما ها با استفاده از حجم بالای آتش موجب خوشحالی رزمندگان اسلام و افتخار و غرور آنها در این زمینه می شد که توانسته اند در راستای اعتلای ایران اسلامی گامی مثبت بردارند.

سرهنگ فرمهینی در ادامه اظهارداشت: امروز پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با کسب تجارب بالا و ارزشمند از قدرت و توانایی بازدارندگی بالایی برخوردار است که موجب شده است دشمن حتی تفکر تجاوز به این مرز و بوم را از سر خود دور کند.

 

منبع:http://www.aja.ir

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


كد آهنگ

كد موسيقی

تماس با ما