ماجرای عملیات مرصاد چه بود

این ارتش عراق است که آتش سنگینی روی محور سرپل ذهاب ریخته است تا زمینه را برای ورود نیروهای زمینی مهیا کند؛ نیروهایی که فقط از منافقین نبودند.

نیروهای زمینی ارتش عراق هم خط مرزی را شکسته و وارد ایران شدند.(1) البته نیروهای عراقی بزودی عقب نشستند و تنها از نظر لجستیکی و پشتیبانی به منافقین کمک کردند.

منافقین حدود ساعت هفت، شهر کرند را به تصرف خود درآوردند.(2) حدود 9 شب هم به اسلام‌آباد غرب رسیدند.(3) در اسلام‌آباد غرب جنایت‌های بسیاری کردند.

به بیمارستان شهر که محل نگهداری مجروحان بود حمله کردند و جریان برق و خطوط مخابراتی را هم قطع کردند. منافقین تا 20 کیلومتر جلوتر از اسلام‌آباد غرب هم آمدند تا تجدید قوایی کنند.

این مکان تنگه‌ای به نام حسن‌آباد بود.(4) به گفته یکی از نیروهای منافقین که بعدها به اسارت درآمد، آنها می‌خواستند در اینجا مثل یک فنر فشرده شوند و آنگاه در عرض نیم ساعت کرمانشاه را به تصرف خود درآورند.

اما از سوی دیگر نیروهای ایرانی که دیدند منافقین با تاکتیکی بسیار غلط تنها در عرض جاده و بدون پشتیبانی لازم روبه‌جلو می‌آیند روی ارتفاعات چهارزبر مستقر شدند(5) و با منافقین درگیر شدند.

برخی نیروهای منافقین ، پس از این شکست به اسلام‌آباد غرب برگشتند و شهر را که چند ساعتی به دست نیروهای ایرانی افتاده بود پس گرفتند.

پنجشنبه ششم مرداد 1367. نیروهای ایرانی با رمز علی‌بن‌ابیطالب عملیات مرصاد را شروع و با تکیه بر همان ارتفاعات چهارزبر از پشت به اسلام‌آباد غرب حمله کردند.(6)

نیروهای هوایی و هوانیروز ایران هم در این عرصه تلاش کم‌نظیری کردند و مواضع منافقین را از بین بردند.(7)

پس از تصرف اسلام‌آباد بود که کادر رهبری سازمان منافقین با چند هلیکوپتر ارتش عراق پا به فرار گذاشتند و کم‌کم منطقه کرمانشاه پاکسازی شد.(8)

در جریان مقابله با پیشروی نیروهای منافقین و عملیات مرصاد حدود 1600 تا 2000 نفر از این نیروها از بین رفتند.

از میان 120 تانک، 400 نفربر و هزار دستگاه کامیون و خودرویی هم که ارتش عراق در اختیار منافقین قرار داد، بخش بزرگی از بین رفت یا به غنیمت گرفته شد.

توضیح: شماره‌ها نشان‌دهنده وضعیت در نقشه هستند.

 

/ 0 نظر / 75 بازدید