چه کسی قدافی را کشت؟

 

 


 یکی از انقلابیون لیبی در نواری ویدئویی که روز جمعه پخش شد گفت که وی معمر قذافی را اسیر و سپس کشته است. در این نوار ویدئویی تصویر مردانی که لباس نظامی بر تن دارند وجود دارد که‌به الصادق العریبی تبریک می گویند. العریبی متولد سال 1989 و عضو لشگر بن‌غازی است. در این تصاویر انگشتری از طلا و جلیقه آغشته به خون متعلق به معمر قذافی به نمایش درآمده و العریبی تاکید دارد که وی آنها را از تن قذافی درآورده است. بر روی انگشتر نام صفیه ورکش همسر قذافی و تاریخ ازدواج آنها در دهم سپتامبر 1970 حک شده است. العریبی درباره کشتن قذافی گفت: دو گلوله به سوی وی شلیک کردم یکی در زیر بغلش و دومی در سرش. اما وی فوراً نمرده بلکه نیم ساعت بعد درگذشت. در همین زمینه رسانه ها گواهی فوت قذافی را منتشر کردند. در این گواهی آمده است: قذافی با گلوله ای که به سمت چپ سرش و سینه اش شلیک شده کشته شده است. 

جسد قذافی کالبد شکافی نمی شود 

عدم کالبد شکافی جسد معمر قذافی و تشریح زوایای دیگری از مرگ وی از جمله مهمترین مباحث این روزهای لیبی است. به گزارش مهر به نقل از پایگاه الیوم السابع، فتحی بشاقه یکی از اعضای شورای انتقالی لیبی در مصراته گفت: جسد معمر قذافی کالبد شکافی نخواهد شد. وی افزود: نه حالا و نه هیچ زمان دیگر کسی جسد قذافی که هم اکنون در سردخانه ای در مصراته در معرض دید عموم است را کالبد شکافی نخواهد کرد. 

تصاویر وی در حالی که از پشت خودروی تویوتا به میان بقیه انقلابیون کشانده می شد و سپس به سوی آمبولانسی که در 500 متری آن قرار داشت هدایت می شد پخش شده است و صدای قذافی که به شدت طرفداران حاکمان جدید بر سرش می زدند شنیده می شد که می گفت : به من رحم کنید، به من رحم کنید، این کار(ضرب و شتم) را نکنید، مفهوم رحم را نمی دانید؟

قطع دست‌های سیف الاسلام 

همچنین در رویدادی دیگر در رابطه با تحولات لیبی مقامات این کشور مدعی شدند که سیف‌الاسلام قذافی پس از آنکه در اثر یک حمله هوایی دچار جراحات جدی شده در نزدیکی شهر طرابلس دستگیر شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه دیلی میل، براساس گزارش‌ها، سیف‌الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی از نبرد نهایی که مرگ پدر و برادرش معتصم را به همراه داشته گریخته است. انقلابیون لیبی اظهار داشتند که سیف الاسلام در شهر زلیتن، واقع در فاصله 99 مایلی شهر طرابلس در حالی که تحت مداوا قرار داشته، دستگیر شده است. گفته شده که سیف الاسلام 39 ساله به دنبال یک انفجار در جریان درگیری‌ها هر دو دستش را از دست داده است. به گزارش العربیه، مقامات اطلاعاتی تایید کرده‌اند که سیف الاسلام توسط انقلابیون لیبی دستگیر شده است. آنها اعلام کرده‌اند که به زودی تصاویری از وی را که دستگیر شده منتشر خواهند کرد. 

قذافی

متن آخرین گفتگوی قذافی و انقلابیون

یک پایگاه عرب زبان با اشاره به ابهامات موجود درباره کشته شدن دیکتاتور سابق لیبی حرفهای وی را پیش از هلاکت منتشر کرده است.

 پایگاه میدل ایست آنلاین در مطلبی با عنوان "جسد قذافی در معرض نمایش، اما شیوه مرگش در پرده ای از ابهام" آورده است : جسد قذافی در حالی که در سردخانه ای در معرض نمایش قرار گرفته است که روی جسد پوشانده شده تا آثار ضرب و شتم باقی نماند.

این پایگاه می افزاید: سر قذافی به سمت چپ گردانیده شده است تا محل اصابت گلوله ای که به سمت چپ سرش اصابت کرده است، مخفی نگه داشته شود.

پایگاه فوق نوشت : سوراخی که در سر قذافی به دنبال اصابت گلوله به وجود آمده است کلید مهمی برای حل معمای وی که روایات متعددی درباره اش نقل می شود، باشد.

این پایگاه به نقل از یکی از فرماندهان میدانی در شهر مصراته ذکر کرد: ما نمی خواستیم که قذافی کشته شود، اما هرج و مرج به وجود آمد و انقلابیون خود قانون را اجرا کردند، زیرا مردی که به شدت از آن نفرت داشتند را پیش روی خود می دیدند.

پایگاه فوق ذکر می کند: به طور حتم مردم لیبی کاری به چگونگی کشته شدن قذافی ندارند و ناراحت هم نیستند، زیرا طی مدت هفت ماه بسیاری از مردم کشته شدند، اما اگر انقلابیون وی را کشته باشند این موضوع حاکمان جدید لیبی و کشورهای غربی حامی شورای انتقالی را در تنگنای شدید قرار خواهد داد.

این پایگاه می نویسد: به خوبی هرج و مرج انقلابیون را در هنگام کشته شدن قذافی می توان مشاهده کرد و تصاویر وی در حال  خونریزی به همه جای دنیا مخابره شد، اما تصاویر به خوبی گویا نبود و روایات هم گوناگون است برخی معتقدند که وی هنگام بازداشت زنده بوده است.

قذافی

تصاویر وی در حالی که از پشت خودروی تویوتا به میان بقیه انقلابیون کشانده می شد و سپس به سوی آمبولانسی که در 500 متری آن قرار داشت هدایت می شد پخش شده است و صدای قذافی که به شدت طرفداران حاکمان جدید بر سرش می زدند شنیده می شد که می گفت : به من رحم کنید، به من رحم کنید، این کار(ضرب و شتم) را نکنید، مفهوم رحم را نمی دانید؟

در این هنگام یکی از انقلابیون گفت : به تو رحم کنیم تو معنای رحم کردن را می دانی؟ خفه شو ای سگ.

همچنین تصاویری از لحظه بیرون کشیدن وی از خودروها از سوی طرفداران شورای انتقالی در حالی که موهای وی را می کشیدند، شنیده می شد. فردی که قذافی را می زد می گفت : این به خاطر مصراته است ای سگ.در همین حال فرد دیگری فریاد می زد اجازه بدهید زنده بماند.

در این هنگام فرد دیگری فریاد می زند و قذافی از دیده ها محو می شود و صدای شلیک شنیده می شود.یکی از انقلابیونی که در صحنه بود، گفت : وضع قذافی بسیار بد بود، اما وی هنگامی که به آمبولانس انتقال داده شد در قید حیات بود.

اما راننده آمبولانس گفت : قذافی مرده بود.

این در حالی است که همین بلا بر سر معتصم قذافی پسر معمر قذافی هم آمد، زیرا نواری که از وی پخش شد نشان نمی داد که جراحات زیادی داشته باشد، اما پس از مدتی اعلام شد که کشته شده است و به خوبی آثار ضرب و شتم بر سر و صورت وی دیده می شد.

آثار گلوله سلاح سنگین در سینه و گردن معتصم مشخص بود همچنین به پشت و پاهای وی شلیک شده بود.

منبع:سایت تبیان
http://mataleb13.mihanblog.com
/ 0 نظر / 6 بازدید