به مناسبت سالگرد عملیات شکست حصر سوسنگرد؛

به مناسبت فرارسیدن سی و یکمین سالروز عملیات غرور آفرین شکست حصر سوسنگرد و به منظور تجلیل از مقام شامخ شهدا، هیئتی از سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منزل شهید سرلشکر غلامحسین معصومی از حماسه آفرینان آزاد سازی سوسنگرد؛ حضور یافته و با پدر و مادر این شهید دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ در این دیدار که حجت الاسلام محمدی پیام به نمایندگی از سازمان عقیدتی سیاسی حضور داشت پدر شهید معصومی ضمن بیان خاطراتی از دوران کودکی و نوجوانی فرزندش اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب، شهید غلامحسین معصومی از جمله نیروهای لشکر 23 تکاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در جریان تجاوز ارتش بعثی و سقوط سوسنگرد بصورت داوطلبانه عازم خوزستان شدند.

 

وی افزود: احساس مسئولیت در قبال انقلاب و خاک میهن اسلامی موجب شد تا این شهید برای مقابله با دشمن سرازپا نشناسد و برای دفاع از ناموس وطن به جبهه بشتابد.

حسن معصومی برادر شهید نیز که علی رغم معافیت بواسطه شهادت برادر، در سال 61 به جبهه رفته و تا سال 1363 نیز در کردستان می ماند و سپس در سال 1365 برای انتقال مهمات به مناطق جنگی، در وزارت دفاع به خدمت مشغول می شود. توزیع تصاویر و پیام ها و نوار های صوتی امام(ره) میان دوستداران انقلاب، از مبارزات انقلابی این شهید بود که برادرش در بیان خاطرات به آن اشاره کرد.

ایمان و تقوا، احترام به پدر و مادر، کمک به همنوع، میهن دوستی و توجه به ورزش از ویژگی های شهید معصومی در کلام مادرش بود.

 

همچنین به پاس حماسه آفرینی ها و جانفشانی های شهید معصومی لوح تقدیری از سوی سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح به خانواده معظم ایشان اهداء شد.

در ادامه با حضور بر سر مزار این شهید واقع در "امام زاده علی اکبر" چیذر و با اهداء تاج گل و قرائت فاتحه از مقام شامخ این شهید تجلیل شد.

**خلاصه ای از زندگی نامه شهید:

غلامحسین معصومی در سال 1331 در شهرستان فریدن بدنیا آمد. او پس از گذراندن تحصیلات اولیه وارد دانشگاه افسری شد و در سال 1353 به درجه ستوان دومی نایل شد. حسین که از دوران کودکی به ورزش اهمیت زیادی قائل بود در مسابقات جدوی ارتش نیز شرکت کرده و با قهرمانی در این مسابقات، درجه وی به ستوان یکمی ارتقا یافت.

این شهید پس ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برای مقابله با مزدوران ضد انقلاب به کردستان رفت و در پی تلاش های موثری که از خود نشان داد با درجه تشویقی به سروانی ارتقا یافت.

 

غلامحسین در کردستان فرماندهی گروهی از برادران پاسدار و ارتشی را عهده دار بود و با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه به خوزستان رفت و با سردار شهید دکتر مصطفی چمران همکاری داشت.

وی پس از سقوط سوسنگرد برای بیرون راندن مزدوران عراقی به یاری دکتر چمران شتافت. این دو شهید( شهید غلامحسین معصومی و شهید دکتر چمران) جز اولین گروهی بودند که پس از جنگ و گریز چندین ساعته پیروزمندانه وارد شهر سوسنگرد شدند.

شهید معصومی در همان ساعات اولیه ورود به شهر مورد هدف گلوله دشمن قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت رسید.

منبع:پایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

   

/ 2 نظر / 10 بازدید
علی احمدی

روحش شاد.

يك خلجي

بنده همشهري شهيد غلامحسين معصومي خلجي هستم. روستاي خلج شهرستان فريدن به داشتن چنين مردان بزرگي به خود مي بالد. روحش شاد