صحرای طبس

داغ شکست در صحرا
جام جم آنلاین: تسخیر سفارت آمریکا در تهران، تحقیر بزرگی برای ایالات متحده بود لذا آزاد کردن کارکنان و کارمندان،‌ بهانه‌ای شد تا کاخ سفید تصمیم بگیرد عوامل و جاسوسان خود را که توسط دانشجویان ایرانی در سفارت این کشور به اسارت درآمده بودند، از ایران خارج کند و برای تحقق این خواسته دست به ترفندهای مختلفی زد.

 به همین دلیل وقتی جیمی کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا دستور انجام عملیات آزادسازی بازداشت‌شدگان را در 22 فروردین 1359 صادر کرد، 13 روز بعد، 8 فروند هلی‌کوپتر مدرن به نام سیکورسکی که هر کدام 30 تا 40 نفر را می‌تواند جابه‌جا کند، به سمت ایران پرواز می‌کنند.

این هلی‌کوپترها پس از 2.5 تا 3 ساعت پرواز باید مجددا‌ سوختگیری کنند و از آنجا که سوختگیری در هوا برای این نوع هلی‌کوپترها مقدور نبود، باید با نشستن روی زمین، اقدام به این کار می‌کردند.

دولتمردان کاخ سفید برای آن‌که بتوانند به اهدافی که در صحرای طبس در پی آن بودند، دست بیابند بیش از 4 ماه در صحرای آریزونا نیروهای کماندوی ویژه خود را آموزش دادند تا حمله موضعی به ایران را هرچه زودتر انجام دهند و گروگان‌های خود را آزاد کنند. سرانجام پس از چند ساعت پرواز، هلی کوپترهای مذکور با پشتیبانی 4 فروند هواپیما در صحرای طبس می‌نشینند.

سوختگیری تا نزدیک ساعت یک بامداد 5 اردیبهشت طول می‌کشد؛ درحالی که این هلی‌کوپترها باید طوری برنامه‌ریزی و پرواز می‌کردند که حدود ساعت 3 بامداد پشت ارتفاعات غرب گرمسار روی تپه‌ها می‌نشستند. در همین حال و با بروز طوفان شن و کاهش دید خلبان، ملخک یکی از هلی‌کوپترها هنگام سوختگیری با اصابت به هواپیمای حامل سوخت، انفجار مهیبی را ایجاد می‌کند که طی آن 8 سرنشین هلی‌کوپتر مذکور از بین می‌روند و در نهایت بعد از این انفجارها، نیروهای آمریکایی بدون این‌که بتوانند به تهران برسند، ناچار به بازگشت به عمان با هلی‌کوپترهای باقی مانده می‌شوند.

در واقع شکست نظامی آمریکا در این لحظه صورت می‌گیرد؛ شکستی که رسانه‌های غربی آن را مفتضحانه خواندند و ایرانیان، امداد الهی و به این گونه به فرموده پیر جماران «این مانور احمقانه به امر خدای قادر شکست خورد».

روزنامه نیویورک تایمز این واقعه را چنین توصیف کرد: «داغ شکستی که آمریکاییان در ایران خوردند، آنها را رها نخواهد کرد. این شکست ضربه‌ای دوباره به غرور و اعتماد به نفس آنان زد».

مریم جمشیدی 
گروه سیاسی

/ 0 نظر / 6 بازدید