50 اخطار ایران به هواپیماهای بیگانه همزمان با اجلاس عدم تعهد

در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ارتش جمهوری اسلامی مطالبی را مطرح کرد که اهم صحبت‎های وی به نقل از مهر از این قرار است:

  • هواپیماهای عراقی در آغاز جنگ تحمیلی در حدود 350 فروند بود این آمار در اواخر جنگ علیرغم انهدام 135 فروند آنها نه تنها کاسته نشد بلکه تعداد آنها به سه برابر یعنی حدود 950 فروند افزایش یافت. این آمار حاکی از این حقیقت است که ایران در جنگ تحمیلی در مقابل بیش از 43 کشور حامی رژیم بعثی قرار داشته است و در نهایت پیروز این عرصه ملت ایران بوده‌اند.
  • در دوران سازندگی تا سال 87 فرماندهی پدافند هوایی به عنوان یکی از فرماندهی‌های ارتش در راستای تقویت پدافند هوایی اقدامات شایسته‌ای از حیث دستیابی به خودکفایی انجام داد.
  • با تغییر ماهیت تهدیدات در سال 87 با ابلاغ فرمان حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش منتزع شده و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا تحت تابعیت ارتش تشکیل شد.
  • رهبری تاکید داشتند که پدافند هوایی اولویت اول است اگر حادثه‌ای برای کشور پیش بیاید اولین مرکزی که باید فعالیت کند قرارگاه پدافند هوایی است در امور مربوط به پدافند هوایی صرفا از قرارگاه پدافند کسب تکلیف شود.
  • بر اساس ماموریت ابلاغی فرمانده معظم کل قوا فرماندهی پدافند هوایی ماموریت دارد دفاع مستمر، موثر و پایدار از آسمان جمهوری اسلامی ایران را در برابر هرگونه تهدید در قالب شبکه یکپارچه و بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های پدافند کشور با تاکید بر اصل پدافند زمین پایه ایجاد کند در همین راستا یگان‌های پدافند هوایی در سایت‌های هوایی مراکز پدافند زمین به هوا و سایر سایت‌ها به طور شبانه روزی در زمان صلح و جنگ آسمان کشور را با هوشیاری کامل رصد نموده و علیه هر گونه اقدام خصمانه دشمنان پاسخ می‌دهند.
  • ده‌ها مورد ماموریت غرورانگیز طرح ولایت جهت تامین پوشش هوافضایی مناطق مورد بازدید مقام معظم رهبری، انجام رزمایش‌های سراسری با مشارکت تمامی یگان‌های نیروهای مسلح و تجهیزات آفندی ارتش در گستره کل کشور، اجرای رزمایش‌های منطقه‌ای بر اساس سناریوهای واقعی پیش بینی شده به منظور ارتقای سطح رزمی کارکنان و تجهیزات پدافندی، اجرای افتخارآمیز دستگیری ریگی ملعون سرکرده معدوم گروه‌های ضد انقلاب منطقه شرق کشور با هماهنگی نیروی هوایی ارتش، تامین پوشش هوافضای کشور در مراسم اعیاد و مراسم مهم کشور همانند 22 بهمن، روز قدس، هفته دفاع مقدس، تامین پوشش پدافندی میادین تست تجهیزات راهبردی کشور نظیر سکوی پرتاب ماهواره و موشک‌های بالستیک از این جمله است.
  • در زمان برگزاری غرورآفرین اجلاس سران غیرمتعهد پدافند هوایی تامین امنیت هوایی را برعهده داشت که در طول برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد بیش از 50 مورد اخطار هوایی به هواپیماهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشتیم که قصد نزدیکی به مرزهای جمهوری اسلامی ایران را داشتند.

وی اعلام آمادگی کرد به منظور تشریح تهدیدات هوافضای منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای در جلسات کمیسیون امنیت ملی حسب مورد حضور یابد.

/ 0 نظر / 17 بازدید