حقوق دوم برای بازنشستگان با اجـرای طـرح توانمندسازی

همچنین سردار حسین دقیقی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح نیز اظهار می‌دارد که تاکنون این سازمان بیش از 100 میلیارد تومان وام توانمندسازی به بازنشستگان لشکری پرداخت کرده است و این برنامه به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در نیمه دوم سال 91 با هدف بهره‌گیری از توان و تجارب بازنشستگان در بخش‌های تولیدی و خدماتی استمرار خواهد داشت.
30 درصد بازنشستگان مشغول به کارند
در حال حاضر بسیاری از بازنشستگان به علت تأمین هزینه‌های زندگی و برخی با هدف سرگرمی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی مجدداً به بازار کار اشتغال بازگشته‌اند که بنابر آمار و گزارش‌های ارائه شده هم اینک 30 درصد از بازنشستگان کشور مشغول به کار هستند. آنها معتقدند در شرایط کنونی که هزینه‌های زندگی افزایش یافته و هر بازنشسته با داشتن فرزند دانشجو باید هزینه‌های شهریه او را تأمین کند دیگر نمی‌توان با درآمد و حقوق دوران بازنشستگی امرار معاش کرد بنابراین لازم است هر یک از بازنشستگان که به لحاظ جسمی و فکری توان و قابلیت انجام دادن کار را دارند در کنار دریافت حقوق بازنشستگی برای خود شغل دومی ایجاد کنند تا از محل درآمد کار جدید بتوانند از عهده هزینه‌ها و مخارج زندگی برآیند. بازنشستگان بر این باورند طرح توانمندسازی که با هدف بهره‌گیری از تجربیات و توانایی‌های بازنشستگان اجرا می‌شود این فرصت و زمینه را برای همه بازنشستگان ایجاد می‌کند تا آنها در قالب گروهی و با تشکیل تعاونی‌های چندمنظوره بتوانند در بخش‌های اقتصادی و خدماتی دوباره در عرصه‌های کار و اشتغال و خدمات‌رسانی حضوری فعال و اثرگذار داشته باشند.
بازنشستگان با تشکیل تعاونی چندمنظوره وام می‌گیرند
صندوق بازنشستگی کشوری با رویکرد بهره‌گیری از توانمندی‌ها و قابلیت‌های فردی بازنشستگان و همچنین ارتقا و بهبود معیشت و مشارکت دادن آنان در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی اجرای طرح ملی توانمندسازی را به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سال 91 در دستور کار قرار داده و بنابر اعلام مدیرعامل این صندوق، اجرای فاز اول این پروژه ملی همزمان با سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی از این استان آغاز خواهد شد. ایراندخت عطاریان در گفت‌وگو با خبرنگار در این باره می‌گوید: هر یک از بازنشستگان کشوری با تجربه 30 سال خدمت و تلاش در دستگاه‌های اجرایی سرمایه ارزنده و بزرگی را اندوخته کرده‌اند که اگر این سرمایه‌ها و پتانسیل‌های بالقوه در جهت پیشرفت، توسعه و آبادانی کشور سوق داده شود، طبیعتاً آثار و دستاوردهای مهمی در عرصه‌های اقتصادی- اجتماعی به ارمغان خواهد آورد. وی می‌افزاید: طرح توانمندسازی بازنشستگان نیز در همین راستا قرار دارد چرا که این سرمایه بزرگ اجتماعی با برخورداری از دانش، مهارت و داشتن تجارب گرانسنگ دوران خدمت این آمادگی را دارند تا با قبول مسئولیت بیشتر در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی ایفای نقش کنند. لذا آنها با تشکیل تعاونی‌های چندمنظوره می‌توانند علاوه بر این که مجدداً در شغلی مشغول به کار ‌شوند از درآمد و حقوق دومی نیز برخوردار شوند. عطاریان با بیان این که دولت با حمایت از طرح توانمندسازی بودجه و اعتبار مناسبی به این کار اختصاص داده است، می‌افزاید: امسال برای اجرای پروژه ملی توانمندسازی که از نیمه دوم سال جاری آغاز می‌شود، دولت مبلغ 50 میلیارد تومان اختصاص داده که به نظر می‌رسد با این اعتبار گروه‌های زیادی از بازنشستگان بتوانند با راه‌اندازی و تأسیس تعاونی‌های چندمنظوره از این تسهیلات استفاده کنند. وی اظهار می‌دارد: این نوع تسهیلات بانکی در صورتی به بازنشستگان تعلق می‌گیرد که برای تعاونی‌های چندمنظوره اقدام کنند. بنابراین صندوق بازنشستگی کشوری این آمادگی را دارد تا بازنشستگان به صورت گروهی درخواست‌های خود را ارائه کنند تا این صندوق پس از بررسی و ارزیابی آنها را برای دریافت وام توانمندسازی با حداقل سود به بانک‌های عامل معرفی کند.
100 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از توانمندسازی بازنشستگان لشکری
سردار حسین دقیقی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح نیز در این‌باره می‌گوید: این سازمان از سه سال گذشته با تأسیس مؤسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح رویکرد حمایتی خود را به سمت توانمندسازی بازنشستگان تغییر داد تا بدین طریق برای بازنشستگان لشکری این امکان و فرصت را فراهم کند تا آنها در بخش‌های اقتصادی و خدماتی نیز بتوانند به شکل جدی‌تر و فعال‌تری حضور پیدا کنند. خوشبختانه از آن زمان تاکنون با حمایت وزیر دفاع و اختصاص بودجه‌ای اجرای طرح توانمندسازی در ابعاد گسترده‌تری آغاز شد و در حال حاضر بالغ بر 200 شرکت با سرمایه بازنشستگان در قالب تشکیل تعاونی‌های خدماتی، کشاورزی و اقتصادی در کشور فعالیت دارند. وی می‌افزاید: البته سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح نیز با پرداخت 100 میلیارد تومان تسهیلات و با حمایت از طرح‌های اقتصادی شرایط فعالیت بازنشستگان در عرصه‌های خدماتی و اقتصادی را تسهیل کرده است و پیش‌بینی می‌شود میزان حمایت مالی از تعاونی‌های چندمنظوره بازنشستگان لشکری در سال آینده نیز افزایش یابد. سردار دقیقی با بیان این‌که تأسیس تعاونی‌های اقتصادی با حضور بازنشستگان نیروهای مسلح موجب توانمندسازی این افراد در عرصه‌های مختلف می‌شود، اظهار می‌دارد: تشکیل تعاونی‌های اقتصادی علاوه بر این‌که موجب بالفعل شدن قابلیت‌های بازنشستگان می‌شود، گام بسیار بزرگی برای اشتغال فرزندان آنان خواهد بود و این دستاورد مهمی برای جامعه بازنشستگان کشور است. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با اشاره به این‌که در حال حاضر نزدیک به 75 هزار بازنشسته لشکری تحت پوشش شرکت‌های تعاونی هستند، می‌گوید: تعهد، انضباط، وجدان کاری و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی بازنشستگان نشانگر آن است که این ظرفیت و پتانسیل آماده خدمت‌رسانی به جامعه است و این همکاری و مشارکت با حمایت دستگاه‌های متولی می‌تواند از طریق توانمندسازی در قالب شرکت‌های تعاونی به شکل مطلوبی در جامعه جلوه نماید. دقیقی می‌افزاید: از مزایای دیگر طرح توانمندسازی آن است، بازنشستگان به‌جای گوشه‌گیری و انزوا در قالب‌گروهی آورده‌ای را وارد عرصه‌های اقتصادی می‌کنند که عایدات و ثمر این سرمایه‌گذاری در زندگی و معیشت آنان اثر گذار خواهد بود.

منبع:روزنامه ایران 5169

/ 0 نظر / 28 بازدید