نقش هوانیروز ارتش در «عملیات مرصاد»

مسعود رجوی سرکرده منافقان در روز 31 تیر1367 در بین نیروهایش که عده‌ای از آنان را اسرای سازمان و منافقین فرا خوانده شده تشکیل می‌دادند، به شرح عملیات «فروغ جاویدان» پرداخت. او تاکید داشت که 48 ساعته به تهران خواهند رسید و رژیم عراق «پایگاه نوژه» و تبریز را بمباران خواهد کرد. قرار بود هوا نیروز عراق تا سرپل ذهاب به همراه نیروهای منافقین پیش بیاید. در این عملیات روزمندگان ایران توانستند با پشتیبانی قوی هوانیروز و نیروی هوایی ارتش، مجاهدین خلق را به شدت شکست دهند.

 سرهنگ خلبان علیرضا کیخایی فرمانده پایگاه پنجم هوانیروز ارتش مستقر در مشهد  در تشریح عملیات می‌گوید: صدام به خاطر پذیرفتن آتش‌بس، چون خودش مستقیما نمی‌توانست عملیات نظامی انجام دهد با پشتیبانی وسیع از یک گروهک منافق به نام مجاهدین خلق توانست آتش درگیری را شعله‌ور سازد.گروهک مجاهدین خلق تصرف قسمتی از خاک جمهوری اسلامی ایران، به اسارت در آوردن مردم و نظامیان و تبادل اسرای‌شان بود.آنها در این زمینه موفقیت‌هایی را هم به دست آورده بودند اما به اهداف اصلی خود که رسیدن به تهران و براندازی نظام جمهوری اسلامی بود، نرسیدند.

عراق با توجه به وضع نابسامان خود در منطقه قصرشیرین احساس می‌کرد می‌تواند از آن منطقه برنامه‌ای علیه ایران داشته باشد اما با توجه به پذیرش قطعنامه نتوانست از نیروی نظامی استفاده کند و به جای آن از منافقین استفاده کرد.

بعد از این که ارتش جمهوری اسلامی در جریان نیت و اهداف این عملیات قرار گرفت با فرماندهی سپهبد شهید صیاد شیرازی توانست وارد منطقه شود مقامات آن زمان از جمله آقای هاشمی رفسنجانی که جانشین فرمانده کل قوا بود نیز عملیات را برنامه‌ریزی و طراحی و با استفاده از نیروهای جمع‌آوری شده عملیات را در سوم مردادماه آغاز کردند.

در این عملیات علاوه بر نیروی زمینی ارتش، نیروهایی از سپاه پاسداران، نیروی هوایی و پایگاه هوانیروز کرمانشاه به اتفاق تعدادی بالگرد از کرمان و پایگاه پشتیبانی اصفهان عملیات خود را علیه منافقین آغاز کرده و اولین عملیات به صورت ناگهانی در 34 کیلومتری کرمانشاه آغاز شد.

گسترش نیروهای منافقین بحث جالبی است. خدا همیشه دشمنان اسلام را از احمقان قرار داده است. آنان با تمام برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده بودند، نیروهای خود را به صورت ستونی و در طول جاده به سمت کرمانشاه به حرکت درآوردند و این نیروها از عقبه و جناحین هیچ پشتیبانی نداشتند و با این شکل بهترین هدف برای نیروهای هوانیروز بودند.

منافقین در "کرند" بزرگترین ضربه را خوردند و پس از آن بعضی از فرماندهانشان توسط بالگردها به عراق گریختند و بعضی خودکشی کردند و بعضی به خانه‌ها و چادرهای مردم در روستاها پناه آوردند.4800 نیروی منافقین در این عملیات کشته شدند.

در این عملیات همچنین بیش از 150 دستگاه خودرو، 120 دستگاه تانک، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره‌انداز 80 میلی‌متری، 150 قبضه خمپاره‌انداز 60 میلی‌متری و 30 قبضه توپ 106 میلیمتری منافقان منهدم شدند. هوانیروز ارتش نیز در این عملیات 425 ساعت پرواز داشت.

منافقین در این عملیات از زنان هم استفاده کرده بود و نام عملیات‌شان را "فروغ جاویدان" گذاشته بودند و در مقابل رمز آغاز عملیات نیروهای اسلام "یا صاحب الزمان (عج)" بود. (ایسنا)

منبع:جام جم

/ 0 نظر / 38 بازدید