با محور رشادت های خلبانان ارتش ،خاطرات نبرد تامکت‌ها بازگو می‌شود

حدود سال 1350 بود که آمریکا تعدادی هواپیمای جنگنده که به کامپیوتر پرنده معروف بود به ایران فروخت؛ به جز نیروی دریایی آمریکا، ایران تنها کشوری است که دارای این هواپیماها است.

F14 یا «تامکت» یا کامپیوتر پرنده نامی است که با رشادت خلبانان شجاعش به شهرت رسیده است؛ F14 گاهی در هر روز بیش از شش ساعت، در آسمان چرخ می زد تا از مرزهای کشور دفاع کند و مراقب باشد تا عراق، به نفتکش های ایران حمله نکند.

اکنون با گذشت سال ها از نبرد این کامپیوترهای پرنده، «نبرد تامکت ها» در گروه حماسه و دفاع شبکه یک سیما در دست تولید است تا خلبانان این هواپیماهای شکاری تجارب و خاطرات خود را از دوران دفاع مقدس بازگو کنند.

تعدادی از این هواپیماها در جنگ منهدم و خلبانان و کمک خلبانان آنها به درجه رفیع شهادت نائل شدند که از این میان می توان به شهید عباس بابایی که این روزها مجموعه تلویزیونی «شوق پرواز» بر اساس داستان زندگی او تولید شده و در حال پخش از تلویزیون است، اشاره کرد.

وی از جمله خلبانان شهید F14 بود که در یک عملیات برون مرزی هدف قرار گرفت و شهید شد.

این خلبانان که اکنون مویی سپید کرده اند، در «نبرد تامکت ها» به تهیه کنندگی «سالار بی باک» مقابل دوربین «امیر مهدی نژادنیک» نشسته اند و از روزگاری می گویند که سوار بر کامپیوتر پرنده بودند و دشمن را هدف می‌گرفتند.

امیر شهرام رستمی، امیر محمدرضا عطایی،امیر یدالله خلیلی، امیر والی اویسی و همرزمان دیگرشان در این برنامه مستندگونه از خود، خاطرات و دوستانشان می گویند.

سالار بی باک تهیه کننده این برنامه، از سختی کار تولید چنین برنامه ای می گوید که موضوع آن هشت سال در جنگ و نبرد بود ولی تنها 90 ثانیه فیلم از پرواز هواپیماهای شکاری F14 در دوران دفاع مقدس به دست آمده است.

به گفته وی، این مجموعه مستند اکنون مراحل تدوین را پشت سر می گذارد تا در دهه فجر انقلاب اسلامی و به بهانه سالروز بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (ره) پخش شود.

بی باک می گوید: ممکن است نام این برنامه در زمان پخش دستخوش تغییر شود زیرا «تامکت» عنوان غیرفارسی این جنگنده ها است و بهتر است اسامی فارسی در آن استفاده شود.

از آنجا که خلبانان ایرانی رکوردهایی در پرواز با این هواپیما را در جهان ثبت کرده اند، تهیه کننده «نبرد تامکت ها» از سختی گفت و گو با خلبانان این هواپیماهای شکاری می گوید زیرا 11 ساعت پرواز بی وقفه در یک روز و ساقط کردن سه جنگنده عراقی با شلیک یک موشک، از جمله رکوردهای خلبانان ایرانی است که در جهان به ثبت رسیده است.

تهیه کننده «نبرد تامکت ها» معتقد است گفت و گو با خلبانان تامکت سخت است؛ آنها راضی به مصاحبه نمی شوند اما به هر حال تصویربرداری مجموعه در مرداد سال 1389 پس از چهار ماه پیش تولید و تحقیق کلید خورد و خلبانان نیز با واسطه و رفاقتی راضی به گفت و گوها شده اند.

با اینکه هیچ فیلمی از پروازها وجود ندارد، خلبانانی هستند که ماجرا را تعریف کنند و مهدی جبین شناس، انیماتور و تدوینگر برنامه نکته ها را یادداشت می کند، انیمیشن پرواز را «اتود» می زند و با تایید تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و نظر «محمد شکیبا نیا» کارگردان این برنامه، پویانمایی عملیات F14 را برای استفاده در «نبرد تامکت ها» نهایی می کند.

بیش از 40 سال از خرید این هواپیماهای شکاری می گذرد؛ بیش از 20 سال نیز از جنگ تحمیلی گذشته است.

هنوز اسکادران های F14 ارتش جمهوری اسلامی ایران پرواز می‌کند تا حافظ این آب و خاک باشد.

تلاش یک ساله گروه سازنده برنامه «نبرد تامکت ها» برای نمایش رشادت های این تیزپروازان، گامی برای قدردانی از هشت سال دفاع این عزیزان از تمامیت ارضی کشورمان باشد.

بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است نخستین قسمت از برنامه هشت قسمتی «نبرد تامکت ها» در روز 19 بهمن ماه سال جاری مصادف با روز نیروی هوایی و سالروز پیمان بستن خلبانان و کادر نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (ره) در سال 1357، از شبکه یک سیما پخش شود.(ایرنا)


منبع:جام جم آنلاین

 

/ 0 نظر / 61 بازدید