ارتش و شکست راهبرد نظامی عراق در جنگ تحمیلی(خاطرات)

رئیس رژیم بعثی عراق، با تحریک دشمنان انقلاب اسلامی ایران و در رأس آنان آمریکا، و متأثر از اخبار و اطلاعات عمدتاً ناصحیح که توسط گروهک‌های مخالف و معاند نظام دریافت کرده بود و نیز برانگیخته از غرور کاذب و کینه‌ای عمیق، راهبردی را انتخاب کرد که رزمندگان سلحشور ارتش اسلام، فقط به فاصله چند روز پس از آغاز جنگ، شکست آن را به رهبر خودکامه و خود بزرگ‌بین عراق نشان دادند.
صدام‌حسین بر اثر یک ارزیابی کاملاً غلط و اشتباه از توان رزمی نیروهای خود و ایران اسلامی، راهبرد «پیروزی سریع» را انتخاب کرد و اعلام نمود که طی سه روز خوزستان را فتح و آن را از ایران جدا خواهد کرد. اطمینان او به پیروزی چنان بود که از پیش، نقشه های جدیدی از منطقه خوزستان تهیه و نام‌هایی جعلی چون «الاحواز» به جای «اهواز»، «عبادان» به جای «آبادان»، «محمره» به جای «خرمشهر» و ... را بر روی آنها درج کرده بود.
صدام آن‌چنان مغرور و فریفته قدرت ظاهری و پوشالی ارتش خود و حمایت‌های همه جانبه شرق و غرب بود که در آغاز حمله زمینی به مرزهای ایران، شخصاً در پای یک عراده توپ 130 میلی‌متری حاضر شد و درحالی که یار دیرین و متحد نزدیکش، ملک‌حسین پادشاه اردن، او را همراهی می‌کرد با کشیدن طناب، اولین گلوله توپ را به سوی ایران شلیک کرد تا به زعم خویش، افتخار این پیروزی سریع و آسان را به نام خود در تاریخ جنگ‌های جهان ثبت نماید.
اما تقدیر الهی به گونه‌ای دیگر رقم خورده بود و در سنت‌های خداوندی هرگز نصرت و ظفر زورگویان و متجاوزان پیش‌بینی نشده بود.
از آن گذشته، صدام نمی‌دانست که مشکلات موجود در ارتش ایران - که تا حدودی موجب بر هم خوردن سازمان آن شده بود - آن چنان عمیق نیست که فرزندان این ملت نتوانند در کمترین زمان ممکن خود را باز یابند و نه تنها خود آماده رزم و دفاع گرد، بلکه صدها هزار نفر از فرزندان مؤمن و رشید این مرز و بوم را آماده جانفشانی و دفاع از کیان اسلام و کشور نمایند.
اولین پاسخ دندان شکن که چون پتکی بر سر صدام و ژنرال‌های او فرود آمد، در بعد از ظهر همان روز 31 شهریور به عراق داده شد؛ زمانی که چندین فروند از جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فقط به فاصله دو ساعت از آغاز تجاوز، پایگاه‌های کوت و شعیبیه عراق را مورد حمله قرار داده و بمباران کردند و فردای آن روز نیروی هوایی دلاور ارتش اسلام موفق شد با به پرواز درآوردن بیش از 200 فروند هواپیمای جنگنده و شکاری 140 فروند از آنها را از مرز عبور داده و نقاط حیاتی و حساس زیادی را در داخل خاک عراق بمباران کنند.
نیروی زمینی ارتش بعث عراق هم هرچند پیشروی‌هایی را در روزهای نخستین جنگ در داخل خاک ایران انجام داد، اما مقاومت‌های سرسختانه و دلیرانه نیروهای ارتش اسلام و داوطلبان شهادت‌طلب و جان‌برکف مردمی، مانع از تحقق راهبرد «پیروزی سریع» ارتش عراق شدند.
اگر پیروزی را نیل به اهداف تعیین شده و شکست را عدم دستیابی به آنها بدانیم، بدون کمترین اغراق و گزافه‌ای باید قبول کنیم که عراق حتی در ماه اول، جنگ را باخت؛ چرا که در دستیابی به اهداف خود و به‌ویژه کسب یک پیروزی سریع و قاطع شکست خورد.
و باز بدون کمترین تردیدی باید پذیرفت که در این شکست زودهنگام، ارتش جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم مواجهه با مشکلاتی سنگین و کمرشکن نقشی تعیین کننده ایفا کرده است.
نیروی زمینی، هوایی، هوانیروز و حتی نیروی دریایی با به‌کارگیری تکاوران خود، به دشمن متجاوز یورش بردند و چنان زخم‌های کاری به آنان وارد کردند که ادامه پیشروی برای آن غیرممکن و عراق ناگزیر شد از مناطق اشغال شده پدافند کند و شرایط برای آغاز مرحله دوم یعنی آفند متقابل و اخراج متجاوزین از خاک مقدس میهن اسلامی میسور و مقدور شود.
ارتش سرافراز اسلام هم در مرحله سدّ دشمن‌، هم در مرحله آفند متقابل و اخراج او از خاک کشور و هم در مرحله تعقیب متجاوز به منظور تنبیه او حداکثر توان خود را در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم ملت و رهبر فقید خود نمود.
ارتش جمهوری اسلامی ایران، تحت فرماندهی‌های الهی و داهیانه حضرت امام خمینی(ره) و با اتکا به ایمان، اعتقاد، دانش و تخصص بالای خود و با پشتیبانی ملت بزرگوار ایران درسی فراموش نشدنی به متجاوزین بعثی داد، درسی که امروز نیز متجاوزین و زورگویان دنیا برای تحمیل تجاوزی دیگر به ایران اسلامی پیوسته آن را مرور کرده و در تصمیم خود درنگ می‌نمایند.
یاد و خاطره همه شهیدان وطن به‌ویژه 48 هزار شهید گلگون کفن ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.

aja.ir

/ 0 نظر / 8 بازدید